Logo uprostred.sk
   Späť uprostred facebooku
1
1

Harmanecká jaskyňa

Otvorená

Horný Harmanec

Typ na výlet pre rodiny s deťmi...

Harmanecká jaskyňa Nachádza sa v doline Harmanca severozápadne od Banskej Bystrice, v južnej časti Veľkej Fatry.
Vchod do jaskyne je na severnej strane Kotolnice v nadmorskej výške 821 m, 260 m nad dnom doliny.

Pozoruhodným vznikom podzemných priestorov, mohutnými rútivými dómami, mimoriadne bohatým výskytom mäkkého sintra i množstvom zimujúcich netopierov sa Harmanecká jaskyňa radí medzi najvýznamnejšie jaskyne na Slovensku.

Prehliadková trasa:
Dĺžka: 1020 m
Doba trvania: 60 min
Priemerná teplota: 5,8 – 6,4°C

Harmanecká jaskyňa sa nachádza v nadmorskej výške 821 m na severnom svahu vrchu Kotolnica. Pri výstupe od parkoviska je potrebné prekonať výškový rozdiel 260 m, po prístupovom chodníku dlhom 1 420 m. Celková dĺžka jaskyne je 2763 m, z toho pre verejnosť je sprístupnená prehliadková trasa s dĺžkou 1020 m. Teplota vzduchu v jaskyni sa pohybuje od 5,8°C do 6,4°C.

Podzemné chodby a siene sú vytvorené v druhohorných vápencoch stredného triasu. Jaskyňa má puklinovo-rútivý charakter. Pukliny sa rozširovali činnosťou vody a neskôr sa pretvorili rúcaním a odrobovaním skál, hlavne na križovatkách a tak vynikli rozsiahlejšie siene a dómy. Nadložie jaskyne je tvorené z čistého vápenca a práve vďaka nemu prirástol Harmaneckej jaskyni názov Biela jaskyňa.

Vstupy: 10:00, 11:30, 13:00, 14:30

Cenník:
Dospelí 6 €, študenti 5 €, deti 3€, foto 7 €.

www.ssj.sk

Fotogaléria

Obrázok k akcii Harmanecká jaskyňa Obrázok k akcii Harmanecká jaskyňa Obrázok k akcii Harmanecká jaskyňa Obrázok k akcii Harmanecká jaskyňa

Reklama